Vzorky zdarma! Vzorky zdarma pro měsíc listopad najdete zde

Photoshop návod: Jak vytvořit miniaturní svět

Poslední dobou je tento efekt, kterému se mimo jiné v angličtině říká „Tilt-Shift“, populární a můžeme ho vidět leckde – v televizi, na internetu nebo v novinách. Kdo sleduje televizi a jedním okem občas zpozoruje nějakou tu reklamu, mohl si všimnout, že na našich obrazovkách často běží reklama na Rumunsko, rumunskou krajinu. A právě tento efekt tam je krásně vidět – zmenšená krajina, zaostřené pouze ty nejdůležitější objekty.

Víte, jak tento efekt udělat na fotografii? Pokud ne, ukáži vám jednoduchý návod, jak si udělat svět o trochu menší a v nějakých případech i krásnější.

K tomu všemu potřebujeme program Photoshop. Nezáleží, zda používáte českou nebo anglickou verzi, ale já jsem vždy pro druhou variantu, protože se tak trochu naučím anglicky. Popisky, které zde budu uvádět, nemusí být přesné; např. překlad slovíčka blur může být rozostření, ale i neostrost nebo šmouhy.

Otevřeme si Photoshop a v něm třeba tuto fotografii norské silnice ze stránek traveljunkiediary.com, kterou si můžete stáhnout ZDE.

Vybere si z panelu nástrojů štětec. Štětec přesuneme na náš obrázek a stiskneme pravé tlačítko, kterým si štětec, který vidíte na obrázku. Velikost štětce bude pak 400 px.

Klikneme opět v panelu nástrojů na štětec, čímž zmizí okénko výběru velikosti. Nyní stiskneme písmeno Q (Quick Mask Mode).

Nyní štětcem obkreslíme celou silnici, kterou máme před sebou – viz. obrázek – a po obkreslení by nám měla zůstat celá červená.

Opět stiskneme písmeno Q. Nyní byste měli mít ve výběru pouze most (bude vám kolem něj blikat lehce přerušovaná čára).

Klikneme na

Anglicky: FILTER -> BLUR -> LENS BLUR

Česky: FILTR -> ROZOSTŘENÍ -> ROZOSTŘENÍ OBJEKTIVU

Vyskočí na nás nabídka, kterou jednoduše odklikneme tlačítkem OK. Obrázek je hotový, nyní stačí jen zrušit výběr a obrázek uložit, popřípadě doupravit jas/kontrast/sytost. Podařilo se vám?


Share on Tumblr

Přidat komentář

Zrušit odpověď na komentář