Vzorky zdarma! Vzorky zdarma pro měsíc listopad najdete zde

Reakce: Muslimky nemohly ve třídě nosit hidžáb

Dnes se na internetu objevila zpráva o dvou muslimkách, které nemohly ve třídě nosit hidžáb, kvůli čemuž musely odejít z jedné z pražských škol. Už při přečtení titulku mi tělem proletěl horký blesk a jsem si jista, že krev v žilách nebyla o nich chladnější. O to více mě ještě zarazila jakási antidiskriminační žaloba, o které zvažují páni právníci.

V té chvíli, kdy jsem si přečetla celý článek, jsem si vybavila svojí první a zřejmě i poslední dovolenou v Maroku, kde jsem měla co dělat, abych si zachránila zem pod vlastníma nohama. Ne, že bych se ocitla v situaci, kdy by šlo o život, ale když se na vás ze všech stran nalepí pět arabů, kteří zastoupí všechny možné uličky z obchodu, ptají se vás, proč máte na sobě tak volné oblečení a navíc po vás chtějí, abyste si něco v jejich obchodě koupili, jinak vás nepustí, není to vůbec nic příjemného. V té chvíli jsem si říkala, proč bych tak oblečená být nemohla? Jsem přeci na dovolené u moře. Ano, také že jsem byla, ale uvědomila jsem si, jaký problém dělá pár obtloustlým arabům letní oblečení v turistické oblasti a na to, jak bych dopadla v části, kam se běžně turisté nedostávají, na to jsem raději už ani nemyslela.

Stalo se mi to „sice“ v Maroku, jak by možná někdo řekl, a proto si nechci představit situaci, kdy bych měla chodit v šortkách, tílku a žabkách třeba po Afghánistánu, Iráku nebo Pákistánu. Možná si říkáte, proč píši o Maroku a Afghánistánu, o státech, které se od sebe vzdalují nejen tisíci kilometry, ale i mravy a mentalitou. Jedno mají pro cestovatele přeci ale jen společného – pojedu-li do té či oné země, stále musím mít na paměti fakt, že jsem v zemi, která má po stovky let svá pravidla, své mravy, své zvyklosti. Oblékat se samozřejmě můžeme tak, jak chceme, musíme ale počítat s možnými následky, které na náš v dané zemi čekají a v zemích, kde panuje islám, nás zřejmě ani neminou. A to neplatí jen u těchto zemí. Tak to platí po celém světě. Pokud bych se ovšem rozhodla žít v jedné z těchto zemí, plně bych dodržovala místní pravidla.

Netuším, jak to bude s paní ředitelkou, ale doufám a věřím, že to dopadne tak, jak by to chtěla většina z nás. A muslimská děvčata? Ta mají jedinou výhodu – o život jim zas tak nejde. Jsem si jista tím, že pokud bych si v jejich zemi vyšla oděna tak, jak se to u nich nehodí, touhle dobou bych už počítala andělíčky.

muslimky

 

Share on Tumblr