Vzorky zdarma! Vzorky zdarma pro měsíc listopad najdete zde

Ebay: Na co si dát pozor?

Ačkoli je eBay bezpečné místo pro obchod, ve většině případech se stovky tisíc nebo miliony transakcí neobejdou bez jediného problému. Občas vám dorazí zboží, které jste si nekoupili, nebo v horším případě vám třeba ani vůbec nepřijde. Víte, jak se takovým nepříjemnostem vyvarovat a na co si dát pozor ještě před tím, než si něco koupíte?

1) Naučte se číst celý popisek

Ještě před tím, než si daný produkt koupíte, pozorně si přečtěte celý popisek. Pokud žádný popisek pod produktem není, zboží rozhodně nekupujte. V případě nesrovnalostí se nemáte čím bránit a je dost možné, že nebudete mít nárok ani na vrácení peněz. Pokud je pod produktem stručný popisek a vy si stále nejste jisti, zda zboží koupit nebo ne, zkontrolujte prodejcův profil, kde jsou veškeré informace a recenze od ostatních uživatelů, kteří si od prodejce již něco koupili a jsou spokojeni.

2) Zjistěte, co je prodejce zač

Popisek produktu souhlasí, ale prodejce se vám nezdá? Pak produkt v žádném případě nekupujte! Věřte tomu nebo ne, ale existuje spoustu stránek, kde si lidé mohou koupit pozitivní/kladné recenze od cizích lidí, kteří ve skutečnosti od prodejce vůbec nic nekoupili. Na toto si dejte velký pozor, obzvlášť pak v případě, že má prodejce stovky pozitivních komentářů od lidí ze stejné země – ve většině případech si kladné komentáře kupují prodejci z Indie, Afghánistánu, Indonésie nebo Malajsie.

3) Doprava zdarma není vždy zdarma!

V poslední době se u většiny aukcí objevuje „FREE Shipping“, neboli doprava zdarma. Ne vždy tomu ovšem tak je. Sama mohu čerpat z vlastních zkušeností – v červenci tohoto roku jsem si objednala peněženku Guess, která mě s uvedeným poštovným zdarma vyšla na necelých 200,-Kč. Prodejce měl pod svým jménem americkou vlaječku, a tak jsem se neměla čeho obávat. Kladná hodnocení mé rozhodnutí nakonec rozsekla.style="display:inline-block;width:468px;height:60px"
data-ad-client="ca-pub-3797249872625234"
data-ad-slot="3930571506">

Peníze jsem hned po skončení aukce prodejci poslala na jeho PayPal účet a pomalu jsem se už začínala těšit na něco, co bych si jinak nemohla dovolit. Prodejce vše potvrdil a po třech dnech zboží označil za odeslané. Uběhly dlouhé dva měsíce a peněženka nikde. Po zkontaktování prodejce mi přišla zpráva, že se v Číně (nechápala jsem proč, když uváděl, že je z USA), se zdražilo poštovné a budu muset poslat dalších 387,-Kč na jeho účet, jinak peněženku neobdržím.

Po dlouhých hodinách marného hledání pořádného kontaktního formuláře na administrátory eBay, jsem prodejci napsala, že chci peníze zpátky a o peněženku už nemám zájem. Nakonec jsem žádné peníze neposílala a 200,-Kč připadlo prodejci jako „charitativní příspěvek“ do Číny. I přesto, že jsem se snažila spor řešit přes eBay, jsem k žádnému závěru nedošla a zbytečně tak přišla o peníze, za které bych měla jiné zboží.

Na eBay, ale ani aukru, nemáte nikdy jistotu, komu peníze posíláte a zda zboží vůbec obdržíte. V České republice může být výhodou dobírka, díky které vám zboží přijde a až posléze zaplatíte za zboží, které jste si koupili. Jak ale můžeme vědět, že přebíráme balíček s tím, co jsme si skutečně objednali? Co když bude v krabičce od telefonu kámen s pilinami, jak se už několikrát stalo?

To, co si kupujeme, nikdo nikdy neodhadne, ale pokud si zkontrolujete vše, co jsem vám výše vypsala a budete opravdu cítit, že si objednáváte správnou věc od správného prodejce, neváhejte a objednávejte. Podle výzkumů je na eBay cca. jen 9% podvodníků, kteří si chtějí vydělat na lidské hlouposti.

Share on Tumblr

Přidat komentář

Zrušit odpověď na komentář