Vzorky zdarma! Vzorky zdarma pro měsíc listopad najdete zde

7 nejzajímavějších německých slov a frází


Geschwindigkeitsbegrenzung

Geš..vin..dik..uff, nepřipadá vám tohle slovo dost dlouhé? Na první pohled vypadá, jako bych ho vytáhl z právního slovníku, ve skutečnosti ale znamená „rychlostní omezení“ nebo „omezení rychlosti“ a setkat se s ním u našich sousedů můžeme poměrně často.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

Další dlouhé slovo, které osobně na jeden nádech přečíst nedokážu. Ve volném překladu by se tento zákon dal přeložit jako „zákon, který se vztahuje na přesné označování hovězího masa“. Samozřejmě, že toto slovo není pro nás nijak důležité, zajímavé ale určitě je. Obzvlášť tehdy, když se s přáteli vsadíte o to, kdo ho přečte nejrychleji a nejpřesněji.

Ihre Mutter säugt Schweine

Objevíte se v nesprávný čas na nesprávném místě, můžete se jednoduše bránit touto větou, která by se dala volně přeložit jako „tvoje matka kojí prasata“. U nás by taková věta s nikým moc nepohnula, u našich sousedů ale dělá divy!

Lustgarten

Lustgarten bychom mohli přeložit jako „zahrada nálady“, možná také jako „náladová zahrada“. Jedná se o park v centrálním Berlíně nedaleko Stadtschloss.

NOT (!)

Not, not, not. Jaképak zajímavé slovíčko. Koho by ale napadlo, že se nejedná o tvrdohlavé odmítání, nýbrž o zoufalství, tíseň nebo dokonce o nouzovou situaci!

HANDY

Význam slovíčka handy zná asi každý, stejně ho sem ale musím přidat, protože mi přijde dost zajímavé. A proč? Ať neovládáte žádný světový jazyk, slovíčko mobil, mobile nebo telephone vám sama o sobě napoví, že se jedná o telefon. Co pak ale handy? Se znalostí angličtiny bych řekl, že se jedná o nějakou zručnou osobu, ne o mobilní telefon. Are you handy? Nein!  :)

TOLL

Toll nebo troll? Na tom nesejde, oboje dvoje je úžasné! Pro ty, kteří nechápají – slovíčko toll znamená v němčině skutečně skvělý nebo úžasný. V angličtině to ale znamená úplný opak, a to zvonit nebo vyzvánět.

Share on Tumblr

Přidat komentář

Zrušit odpověď na komentář